כמו מפת אוצר – איך לאתר חסכונות חבויים בלחיצת כפתור?

תגיות: חסכונותמסלקה פנסיוניתפנסיה

תכירו את הכלים שיאפשרו לכם למפות בקלות ובמהירות את החסכונות שלכם – כולל חסכונות ששכחתם מהם או לא הייתם מודעים לקיומם.

גילוי חסכונות נסתרים אולי לא יהפוך אתכם למיליונרים, אבל הוא בהחלט יכול לסייע לכם להגשים חלומות לכם ולבני המשפחה, עכשיו או בהמשך. במקרים רבים מדובר בסכומים משמעותיים, שיכולים לסייע לכם להגדיל את הביטחון הכלכלי בהווה ובעתיד.

לאורך השנים מגיעים אלנו חוסכים רבים, שלא מודעים לקיומם של חסכונות שנצברו לזכותם במרוצת הזמן. הסיבות לכך הן רבות: מעבר בין מקומות עבודה מוביל לעיתים לפתיחת חסכונות חדשים במקומות העבודה השונים – ולריבוי כספים שמצטברים לזכותנו במגוון תוכניות וגופים. בנוסף, ישנם מקרים שבהם פתחנו תכנית בבנק או בבית השקעות – ושכחנו מקיומה, ולעיתים אף נגלה שישנם כספים אבודים של קרובי משפחה שהלכו לעולמם. והתוצאה: על פי הערכות ישנם מיליארדי שקלים ששוכבים בחסכונות לא פעילים.  

איך מאתרים את החסכונות בלחיצת כפתור באופן עצמאי?

לצורך איתור ומיפוי החסכונות, המדינה מעמידה לרשותנו שני כלים דיגיטליים:

הר הכסף – אתר שהושק ביוזמת משרד האוצר במהלך שנת 2016, מתוך רצון לסייע לציבור לאתר כספים אבודים בקלות ובחינם. בשונה מבעבר, אז הוצגו באתר רק חסכונות לא פעילים, האתר עבר שדרוג וכיום הוא מציג רשימה הכוללת את כל החסכונות – הפעילים והלא פעילים. באתר "הר הכסף" אפשר לצפות בחסכונות הרשומים על שמכם או על שמו של קרוב משפחה שנפטר, לרבות פירוט חשבונות בנק ופיקדונות, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות, ביטוח חיים עם חיסכון ועוד.

הרשימה שתקבלו כוללת את סוג החיסכון ואת פרטי יצירת הקשר עם הגוף בו הוא צבור, בלי לציין את היקף החיסכון הצבור.
לאתר הר הכסף >>

המסלקה הפנסיונית – אתר שהוקם בשנת 2013 ביוזמה ובפיקוח רשות שוק ההון, ומאפשר לחוסכים לקבל תמונת מצב מלאה: תמונה זו כוללת לא רק את החסכונות ואת הגופים שבהם הם צבורים, אלא גם את היתרה הצבורה בכל חיסכון. 

לאחר הגשת בקשה דיגיטלית באתר המסלקה הפנסיונית, מתבצעת פניה לכל הגופים הפנסיונים לצורך איתור וריכוז החסכונות שלכם. התוצאות יוצגו בדוח מרוכז שיישלח אליכם תוך 3 ימי עסקים, ויתייחס לחסכונות שבהם קופות גמל, קרנות השתלמות, קרנות פנסיה וביטוח מנהלים. השירות כרוך בתשלום חד פעמי בגובה 18 ₪ (נכון ליוני 2023), והוא מאפשר לקבל דוח מפורט של החסכונות הפעילים והלא פעילים, כולל הסכומים הצבורים, פירוט ההפקדות החודשיות, דמי הניהול ועוד.
לאתר המסלקה הפנסיונית >>

רוצים להשתמש ב"הר הכסף" או בשירותי המסלקה הפנסיונית כדי למפות את החסכונות? חשוב לוודא שאתם נכנסים לאתרים הרשמיים שמופעלים או מפוקחים ע"י המדינה.

מיפיתם את החסכונות? כך תוכלו להגדיל אותם

לאחר שקיבלתם רשימה מסודרת של כל החסכונות, אפשר לעבור לשלב הבא ולבדוק האם הם מושקעים בצורה אופטימלית: האם הם גדלים עם הזמן? או שאולי הם הולכים ומאבדים מערכם? בעת ביצוע הבדיקה חשוב לקחת בחשבון שני שיקולים מרכזיים:

1. מהי התשואה השנתית? ישנם מגוון רחב של מוצרי חיסכון והשקעה: מפיקדון בנקאי ועד מוצרי השקעה המנוהלים ע"י מנהלי השקעות, דוגמת קופת גמל, קרן השתלמות, קרן פנסיה ועוד.
בנוסף, מוצרי ההשקעה המנוהלים כוללים מגוון מסלולי השקעה לבחירה, המאופיינים בתשואות וברמות סיכון שונות. לאור השונות בין אפיקי החיסכון וההשקעה השונים, חשוב לבדוק מהי התשואה השנתית שהחסכונות הניבו בשנים האחרונות.

בהתאם לממצאים תוכלו להחליט: האם צריך לשנות את מסלול ההשקעה לצורך הגדלת פוטנציאל התשואה, או אולי לעבור למסלולי השקעה סולידיים לאור התנודתיות בשווקי ההון?

2. האם אפשר לחסוך בדמי הניהול? חיסכון במוצרי השקעה מנוהלים כרוך בדמי ניהול: ככל שהיקף ומשך החיסכון גדולים יותר, כך הוזלת דמי הניהול יכולה להיות משמעותית יותר – ולהגיע לאורך עשרות שנים למאות אלפי שקלים.

לכן חשוב לבצע השוואת מחירים ולנהל משא ומתן לצורך הוזלת דמי הניהול – ממש כפי שאנחנו מנסים לחסוך בעלויות בעת רכישת כל מוצר או שירות אחר.

איך מבצעים את כל הבדיקות במינימום התעסקויות?

בעזרת הכלים שסקרנו למעלה אפשר לבצע את כל הבדיקות בעצמכם. רוצים לחסוך זמן יקר – ולוודא שאתם לא מפספסים שום דבר? כדאי להיעזר באיש מקצוע שימפה את החסכונות ויגבש המלצות המותאמות לצרכים שלכם: באמצעות בדיקה פשוטה נוכל לסייע לכם לאתר כספים שלא הייתם מודעים לקיומם, לייצר תמונת מצב כלכלית ולוודא שהכספים מושקעים בצורה מיטבית. וזה לא הכול: כקבוצת הפיננסים הגדולה ביותר בישראל בעלת כוח קנייה משמעותי נוכל אפילו לסייע בהוזלת עלויות דמי הניהול של החסכונות שלכם.

חלק מהאנשים שמאתרים בעזרנו חסכונות חבויים משתמשים בכסף "החדש" שגילו כדי לממן את חופשת החלומות, חלקם סוגרים בעזרתו את המינוס וחלקם משתמשים בו כדי לחסוך ללימודים או לחתונה של הילד. לא משנה מה אתם תחליטו, יש לי הרגשה שתשמחו לגלות כספים שלא הייתם מודעים לקיומם.

במקרה הטוב נמפה את החסכונות השונים שלכם ונוודא שהם עובדים עבורכם באמצעות תכנון מותאם אישית – ובמקרה הטוב עוד יותר נאתר כספים שלא הייתם מודעים לקיומם.
הכול במסגרת שירות הניתן ללא תשלום, כך שיש לכם רק מה להרוויח.
דברו איתנו ונקבע פגישה.

הסקירה כוללת תחזיות והערכות המהוות מידע צופה פני עתיד, כהגדרת מונח זה בחוק ניירות ערך, תשכ"ח-1968, אשר נשענות על נתונים הנמצאים בידי פרופיט למועד זה. התממשותן של תחזיות והערכות אלה אינה בשליטת פרופיט ומטבע הדברים הן עשויות שלא להתממש או להתממש באופן חלקי או שונה מכפי שיתואר בסיקרה. אין בתוכן משום תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס המותאם ללקוח או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה במוצרים פנסיוניים או פיננסים כלשהם, ואין בדברים משום הזמנה או הצעה לביצוע פעולות במוצרים פנסיוניים או פיננסים כלשהם. לעורך הסקירה – ו/או לפרופיט עשוי להיות עניין אישי בנושא הסקירה. אין באמור להוות התחייבות לתשואה, ואין במידע על תשואות שהושגו בעבר כדי להעיד על תשואות שתושגנה בעתיד. המידע המוצג הוא חומר מסייע בלבד, הנשען על אומדנים והערכות החברה שמטבע הדברים, אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מעודכנים וכן עלולות להתגלות סטיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. אין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בניירות ערך ו/או בנכסים הפיננסיים או הפנסיוניים המוזכרים בו.
אין באמור למצות ו/או להחליף את הוראות ההסדר התחיקתי. אין להעתיק ו/או להפיץ ו/או לשדר ו/או לפרסם את האמור, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מאת פרופיט.
העושה שימוש במידע עושה זאת על אחריותו בלבד.

נכתב ע״י:

ירון דוויק

ירון דוויק

משנה למנכ״ל, פרופיט

לשיתוף המאמר:

כתבות נוספות

דילוג לתוכן