חשוב כמו מתווה הפיצויים לעסקים שנפגעו במלחמה: כל היתרונות של הפקדות סוף שנה לעצמאים

תגיות: הפקדות סוף שנהעצמאיםפנסיה

רגע לפני ששנת 2023 מסתיימת וחלון ההזדמנויות נסגר: כך הפקדות סוף שנה יסייעו לכם להגדיל את הביטחון הכלכלי.

מאז פרוץ המלחמה דובר רבות על מתווה הפיצוי לעסקים, ועל חשיבותו לסייע לציבור העצמאים להרים את הראש מעל המים בתקופת המלחמה. הפיצוי שתעניק המדינה לעסקים במהלך המלחמה הוא רק אחת הדרכים לדאוג לחוסן הפיננסי שלנו.

דרך נוספת לעשות את זה היא באמצעות הפקדות סוף שנה, שיכולות לסייע לנו לדאוג לביטחון הכלכלי של המשפחה – עכשיו ובהמשך.

להגדיל את הטבות המס

העצמאים יכולים ליהנות מהטבות מס משמעותיות בעקבות ההפקדה לחיסכון הפנסיוני.ככל שההפקדות בשנת המס גבוהות יותר, כך הטבות המס עשויות לגדול (בהתאם לתקרות הקבועות בחוק).

מהו השווי של הטבות המס? לפני שנרד לפרטים, נתחיל בשורה התחתונה: הטבות המס המצטברות עבור הפקדת כספים לחיסכון הפנסיוני יכולות להיות משמעותיות, ולהסתכם באלפי שקלים.

איך יודעים מהן הטבות המס שמגיעות לכם, ובהתאם לכך לחשב את הפקדת סוף השנה? אפשר פשוט לחפש בגוגל "מחשבון הטבות מס לעצמאים" כדי לקבל סדרי גודל בהתאם לגובה ההכנסה השנתית החייבת שלכם, או פשוט להתייעץ עם רואה החשבון שלכם. הנה הטבות המס המרכזיות, מהם עצמאים שמפקידים כספים עוד סוף שנת 2023 יכולים ליהנות.

הטבות בקרן פנסיה או קופת גמל

ההפקדות לקרן פנסיה או קופת גמל מעניקות הטבה כוללת של עד 16.5% מההכנסה השנתית החייבת במס, ועד תקרה של 225,600 ₪ נכון לשנת 2023.

ההטבה מחולקת לשניים:
• הטבה מסוג ניכוי – הטבה זו מתייחסת להפקדות כאל הוצאה מוכרת, בגינה לא משולם מס. הטבת הניכוי ניתנת עבור הפקדות בגובה עד 11% מההכנסה המרבית, שעומדת כאמור על 225,600 ₪ (כלומר הפקדות בגובה 24,816 ₪ במהלך שנת 2023).
גובה הטבת הניכוי משתנה בהתאם למדרגת המס השולי: אם למשל המס השולי בעסק עומדת על 35%, שווי ההטבה בגין הפקדה שנתית בגובה 24,816 ₪ יעמוד על 8,685 ₪.


• הטבה מסוג זיכוי – תינתן עד 5.5% מתוך ההכנסה השנתית החייבת שעומדת על 225,600 ₪ נכון לשנת 2023, כלומר עבור הפקדת עד 12,408 ₪ לקרן פנסיה או קופת גמל. בתרחיש שבו מדרגת המס השולי עומדת על 35%, שווי הטבה זו יעמוד על 4,343 ₪.

הטבות בהפקדה לקרן השתלמות

ההפקדה לקרן השתלמות מזכה בשתי הטבות:
הטבת ניכוי מס – נכון לשנת 2023, תקרת ההפקדה לצורך קבלת הטבות בקרן השתלמות עומדת על 12,775 ₪ (4.5% מההכנסה השנתית ועד הכנסה בגובה 283,905 ₪).
גם במקרה זה, דינה של הטבת הניכוי היא כהוצאה מוכרת, עליה לא משלמים מס. ולכן, בתרחיש שבו ההכנסה השנתית עומדת על 283,905 ₪ ומדרגת המס השולי עומדת על 35%, הפקדה שנתית לקרן השתלמות בגובה 12,775 ₪ תעניק הטבת מס בשווי 4,472 ₪.

פטור ממס רווחי הון על הרווחים – גם כספים בקרן השתלמות מושקעים באחד ממגוון מסלולים לבחירה, ואמורים להניב תשואה שנתית. הרווחים שנצברו בקרן ההשתלמות יהיו פטורים ממס רווחי הון, עד לתקרת הפקדה של 19,920 ₪ נכון לשנת 2023. זאת במידה שהכספים נמשכו לאחר וותק של 6 שנים (או 3 שנים בעת משיכת הכספים לצרכי השתלמות או לימודים).

רווחים שנצברו בקרן יהיו פטורים ממס רווחי הון אם הסכום שהופקד מדי שנה לא עלה על 19,920 ₪ (נכון ל-2023) והכספים נמשכו לאחר 6 שנות ותק (או לאחר 3 שנים במשיכה לצורך השתלמות או לימודים).

איך מגדילים את ההפקדות?

כדי למקסם את התועלת של הגדלת ההפקדה, ברמה הכיסוי הביטוחי והטבות המס שמגיעות לכם, מומלץ לפנות למתכנן פיננסי.

רגע לפני שהשנה מסתיימת וחלון ההזדמנויות נסגר, זה הזמן לבצע הפקדות סוף שנה שיסייעו לכם להגדיל את הביטחון הכלכלי.

א.ש פרופיט סוכנות לביטוח בע"מ. האמור בסקירה זו כפוף להוראות ההסדר התחיקתי ותקנוני הקופות/קרנות. סקירה זו מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויים אחרים. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל הנתונים הרלוונטיים. כמו כן, הפרטים המופיעים בה עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פרופיט ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותו, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פרופיט לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו. אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/ שיווק פנסיוני בידי יעוץ/משווק פנסיוני בעל רישיון ע"פ דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. האמור אינו מהווה ייעוץ מס על ידי יועץ מס. ט.ל.ח

נכתב ע״י:

ירון דוויק

ירון דוויק

משנה למנכ״ל, פרופיט

לשיתוף המאמר:

כתבות נוספות

דילוג לתוכן