מלחמת חרבות ברזל – הצד הכלכלי של המלחמה

תגיות: חרבות ברזלכסףפיננסים

השקעות באירועי קיצון

מדד מניות ת"א 125 רשם באוקטובר ירידות של כ-13%, לעומת ירידות של כ-4% ב-S&P500. עם זאת מסלולי החיסכון הכלליים שמנהלים הגופים המוסדיים הישראלים הראו חסינות גבוהה וירדו רק ב-2.0%-2.5% ומתחילת השנה אף נמצאים בעליות של כ-4% בממוצע, זאת אודות לפיזור נכסים רחב שהוכיח את עצמו (שוב) כיעיל בהגנה מפני תרחישי קיצון.

כלכלת ישראל חסונה

מדינת ישראל עומדת בפני הוצאות כספים אדירות בניהן יבלטו תשלומי מילואים, שיקום עוטף עזה, פיצוי לעסקים, הצטיידות והעצמת הצבא ומנגד היא תחווה ירידה בהכנסות ממיסים (בשל ירידת הפעילות במשק והירידות בשוקי ההון).

עם זאת בתרחיש הסביר העלויות הללו יגיעו לעשרות מיליארדי שקלים, לעומת תקציב מדינה של כ-500 מיליארד שקל ויכוסו בחלקן ע"י סיוע אמריקאי וסיוע של יהדות התפוצות. בהתחשב בסביבת הריבית הנמוכה יחסית המדינה תוכל לפרוס את ההוצאות העודפות הללו ל"תשלומים" ובקושי להרגיש אותם ובמיוחד הודות לחוב הנמוך יחסית שנכנסנו איתו לאירוע.

למעשה גם כעת לאחר זינוק פרמיית הסיכון שישראל נדרשת לשלם על החוב שלה היא עדיין נמוכה למשל מזאת של הונגריה. עדות לאיתנות הפיננסית קיבלנו החודש גם מהנפקות החוב המוצלחות של המדינה, שזכו לביקושים גבוהים עד פי חמש מההיצע!

פרמיית הסיכון השנתית שישראל נדרשת לשלם על חוב ל-5 שנים – זינקה אך ניתנת להכלה

הרציונאל בחזרת שוק המניות לעליות

ההיסטוריה העולמית והמקומית סביב אירועים ביטחוניים מראה דינאמיקה חוזרת של ירידות בולטות בתחילתם שמתחלפות בפרק זמן לא ארוך בעליות ואף משמעותיות יותר מהירידות שקדמו להן, כך קרה אפילו במקרים הקיצוניים של מלחמות העולם.

לתופעה הזאת קיימים מספר הסברים, בניהם היחלצות המדינות לעזרת הסקטור הפרטי, התפרצות ביקוש כבוש של הצריכה הפרטית לאחר תקופת הלחימה, הקלות רגולטוריות נרחבות (כיום רואים את זה למשל בהיתרי בניה לממ"דים), ובמקרה של ישראל צפוי להתקבל סיוע עצום גם מהממשל האמריקאי ומיהדות התפוצות. רוח גבית נוספת מספק לרוב הבנק המרכזי באמצעות הפחתות ריבית והקלות מימון, שסביר שיתרחש גם אצלנו:

22 יום בממוצע עד לשפל

  • לפי מחקר של חברת הברוקרים העצמאית גדולה בארה"ב LPL Financial (המעסיקה נכון ל-2021 יותר מ-17,500 יועצים פיננסיים) ב-20 מלחמות / אירועים ביטחוניים בעולם שנבדקו מאז 1941 ועד 2020 השפל בשוק המניות הגיע בממוצע לאחר 22 יום.
  • הזמן שלקח מתחילת האירוע הצבאי ועד להתאוששות מדד הדאו ג'ונס בחזרה לרמת הפתיחה הגיע בממוצע ל-47 יום, כשהמשך הארוך ביותר נרשם אחרי ההתקפה על פרל הרבור (307 יום).

בכל האירועים הצבאיים הבולטים ב-30 שנה האחרונות שוק המניות חזר לטריטוריה החיובית עד סוף האירוע – מדד ת"א-125/100

למרות הכל לחץ להפחתת ריבית

בנק ישראל היה רוצה להפחית ריבית ובכך להקל על נוטלי המשכנתאות, על החברות, על גיוס ההון של המדינה ועוד אך הוא חושש שצעד כזה יוביל לאיבוד שליטה על היחלשות השקל ובתורו יוביל לאיבוד שליטה על התחממות האינפלציה.

עם זאת להערכתנו החששות הללו מוגזמים וככל שב"י יכיר בכך נתחיל לראות את הריבית יורדת. מאז תחילת אוקטובר הדולר אומנם התחזק מול השקל ב-6.3% אך מול היורו, שותפת הסחר העיקרית שלנו, השקל דווקא הפגין עוצמה. במקביל מחיר הנפט הדולרי ירד מתחילת החודש ב-כ-7%, ולפחות בפן הזה מקזז את השפעת היחלשות השקל. במוצרי יבוא אחרים אנחנו רואים שיצרנים/ספקים/קמעונאיים מעדיפים לספוג את השקל הנחלש כנראה בשל הכרה בחוסר היכולת שלהם לבצע כיום העלאות מחירים.

בינתיים במוצרים ושירותים המקומיים אנחנו רואים חולשה בולטת בביקוש, גם כתוצאה מהעלייה באבטלה, תנאים שאינם מתאימים לסביבה של העלאות מחירים, מה שבולט במיוחד בשוק השכירות שם אפילו מזהים מקרים גוברים של הפחתות מחירים.

הסקירה כוללת תחזיות והערכות המהוות מידע צופה פני עתיד, כהגדרת מונח זה בחוק ניירות ערך, תשכ"ח-1968, אשר נשענות על נתונים הנמצאים בידי פרופיט למועד זה. התממשותן של תחזיות והערכות אלה אינה בשליטת פרופיט ומטבע הדברים הן עשויות שלא להתממש או להתממש באופן חלקי או שונה מכפי שיתואר בסיקרה. אין בתוכן משום תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס המותאם ללקוח או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה במוצרים פנסיוניים או פיננסים כלשהם, ואין בדברים משום הזמנה או הצעה לביצוע פעולות במוצרים פנסיוניים או פיננסים כלשהם. לעורך הסקירה – ו/או לפרופיט עשוי להיות עניין אישי בנושא הסקירה. אין באמור להוות התחייבות לתשואה, ואין במידע על תשואות שהושגו בעבר כדי להעיד על תשואות שתושגנה בעתיד. המידע המוצג הוא חומר מסייע בלבד, הנשען על אומדנים והערכות החברה שמטבע הדברים, אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מעודכנים וכן עלולות להתגלות סטיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. אין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בניירות ערך ו/או בנכסים הפיננסיים או הפנסיוניים המוזכרים בו.
אין באמור למצות ו/או להחליף את הוראות ההסדר התחיקתי. אין להעתיק ו/או להפיץ ו/או לשדר ו/או לפרסם את האמור, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מאת פרופיט.
העושה שימוש במידע עושה זאת על אחריותו בלבד.

נכתב ע״י:

אמיר כהנוביץ

אמיר כהנוביץ

כלכלן ראשי, פרופיט

לשיתוף המאמר:

כתבות נוספות

דילוג לתוכן