מדוע הכסף שלנו ממשיך לאבד מערכו בבנק – ואיך אפשר למנוע את זה?

תגיות: פיקדון בבנקשוק ההוןתכנון פיננסי

בשנים האחרונות האינפלציה זינקה, וגרמה לשחיקת ערך הכסף השוכב בעו"ש ובפיקדון הבנקאי. מהם מכשירי השקעה והחיסכון שצוברים פופולריות - ומספקים חלופה ממשית?

פעם, אנשים היו נוהגים לשמור את הכסף מתחת לבלטות ליום סגריר. במרוצת השנים את הבלטות החליפו הפיקדונות וחשבונות העובר ושב בבנקים.
והיום? חוסכים רבים מבינים שהכסף שלהם מאבד מערכו בבנק (מסיבות שמיד נסביר), ונוהרים ל"בלטות" החדשות בחיפוש אחר מקלט בטוח לכסף שלהם בתקופה של חוסר וודאות כלכלית. מהם החששות הגדולים ביותר של האנשים במציאות הכלכלית התנודתית –ומהם הפתרונות הפופולריים שיכולים לספק מענה?

לפני הכול: מדוע החסכונות שלכם תחת מתקפה?

בשנה וחצי האחרונות קהל החוסכים בארץ ובעולם התעורר למציאות חדשה וכמעט בלתי מוכרת: מציאות של אינפלציה גואה (עלייה מתמשכת של רמת המחירים), שהובילה את הבנקים המרכזיים בישראל ובעולם להעלות את הריבית. כדי לרסן את רמת האינפלציה, בנק ישראל העלה את הריבית במשק מ- 0.1% באפריל 2022 ל- 4.75% ביוני 2023.

איך כל זה משפיע על החסכונות שלנו, וגורם להם במקרים רבים לאבד מערכם? חוסכים רבים מתייחסים לפיקדון הבנקאי בתוך "הבלטות" המודרניות, במיוחד במציאות שבה הבורסה תנודתית ורובנו מחפשים אפיקי השקעה יציבים.

אך מסתבר שההנחה לפיה הכי בטוח להשאיר את הכסף בבנק, כנראה כבר לא כל-כך עדכנית: במציאות שבה הריבית שמתקבלת על הפיקדון נמוכה מקצב האינפלציה השנתי, הכסף שלנו מאבד מערכו הריאלי. אם למשל האינפלציה השנתית עומדת על 4.5% והריבית המתקבלת על פיקדון עם תחנות יציאה חודשיות עומדת על 2.5% בשנה, המשמעות היא שהכסף מאבד 2% מערכו בכל שנה. בצורה זו כוח הקנייה של הכסף השוכב בפיקדון הולך ונשחק ככל שחולף הזמן.

מה אפשר לעשות כדי למנוע מהכספים שעבדנו עבורם כל-כך קשה לאבד מערכם? אחד הפתרונות הוא לסגור את הכסף לתקופות ממושכות של שנה ומעלה בבנק ולקבל ריבית שנתית גבוהה יותר. אך נכון לכתיבת שורות אלה, גם במקרים מסוג זה הריבית השנתית עדיין תהיה נמוכה משיעור האינפלציה השנתי, ותוביל לשחיקת ערך הכסף. בנוסף, סגירת הכסף לתקופות ממושכות בלי יכולת למשוך אותו מרתיעה חוסכים בתקופות של חוסר וודאות כלכלית, בהן גובר הצורך בכספים נזילים.
אתגרים אלו גרמו לזינוק בפופולריות של חלופות החיסכון וההשקעה הסולידיות.

מהן החלופות הסולידיות שצוברות פופולריות?

במציאות שבה הריבית בפיקדון הבנקאי לא מצליחה להדביק את קצב האינפלציה, גוברת הפופולריות של חלופות השקעה שמאפשרות לחוסכים ליהנות מכל העולמות: גם מהשקעות סולידיות, גם מאפשרות להגדיל לעיתים את פוטנציאל התשואה וגם מנזילות גבוהה. ריכזנו עבורכם שני מכשירי השקעה וחיסכון האלה, שזוכים לפופולריות הולכת וגדלה במציאות הנוכחית:

קופת גמל להשקעה – מוצר חיסכון שהושק ב- 2016 על ידי משרד האוצר, והפך מאז לאחד ממוצרי החיסכון הפופולריים בישראל בזכות יתרונותיו הרבים. כספי החיסכון במוצר זה מושקעים באחד מתוך מגוון מסלולים לבחירה – כולל מסלולים סולידיים עם חשיפה מופחתת או ללא חשיפה למניות. מסלולים אלה מבוססים בעיקר על חשיפה לאג"ח הנחשב לאפיק השקעה סולידי. ניתן להשקיע גם במסלול שקלי לטווח קצר, הכולל חשיפה לנכסים כמו פיקדונות שקליים, אג"ח ממשלתיות ומלוות ממשלתיים.

לצד מסלולי השקעה סולידיים, הפופולריות של קופת גמל להשקעה נובעת מהאפשרות של החוסכים ליהנות מכל העולמות: מצד אחד אפשר לחסוך לכל מטרה ולמשוך את הכסף מתי שרוצים, ללא קנסות או הגבלות. מצד שני, המדינה מעניקה הטבות מס משמעותיות לחוסכים המשאירים את הכספים בחיסכון, ומושכים אותם כקצבה לאחר גיל 60. הטבות אלה כוללות פטור ממס רווחי הון על הרווחים שנצברו בקופה ופטור מתשלום מס הכנסה על הקצבה. בשל הטבות אלה, המדינה קבעה תקרת הפקדה שנתית לקופת גמל להשקעה, שעומדת נכון לשנת 2023 על 76,449 ₪.

פוליסת חיסכון – אפיק נוסף המאפשר השקעה במגוון מסלולים לבחירה, שבהם מסלולים מבוססי אג"ח ומסלול שקלי לטווח קצר. גם פוליסת חיסכון מאפשרת למשוך את הכסף בכל עת, ויכולה להעניק לחוסכים הטבת מס: בהתאם לתיקון 125 ד' לפקודת מס הכנסה, חוסכים שנולדו בשנת 1948 או לפני יכולים לקבל פטור מתשלום מס רווחי הון עבור הרווחים שנצברו בפוליסה, עד לתקרה שעומדת על 14,520 ₪ ליחיד ו- 17,760 ₪ לזוג, נכון לשנת 2023. בנוסף, פוליסת חיסכון לא כוללת תקרת הפקדה שנתית (אפשר להפקיד כמה שרוצים) ובחלק מהמקרים היא מאפשרת לקבל הלוואה בתנאים משתלמים כנגד כספי החיסכון.

בשל אופיים, לאפיקים אלה יש יתרונות משמעותיים הקוסמים בעת הזו לחוסכים רבים:

• מסלולי השקעה סולידיים – הפופולריות של מסלולים אלה עולה בקרב חוסכים המחפשים יציבות בתקופות תנודתיות.

• נזילות גבוהה – אפשר למשוך את הכסף בכל עת, ללא קנסות או הגבלות המאפיינות פיקדונות בנקאיים רבים.

• הטבות מס – קופת גמל להשקעה ופוליסת חיסכון כוללים הטבות ייחודיות המקטינות את חבות המס.

• קיזוז מס – בגין הרווחים שמניבים אפיקי השקעה אלה מוטל מס רווחי הון, בשיעור של 25% מהרווח הריאלי. במידה שאין רווח ריאלי (רווח בקיזוז האינפלציה) – לא משלמים מס. כך למשל אם התשואה השנתית עומדת על 4.5% והאינפלציה עומדת על 4.5% ומעלה, הרווחים לא ימוסו. זאת לעומת שיעור המס המוטל על רווחי הפיקדון: המס על הפיקדון הבנקאי אמנם נמוך יותר ועומד על 15% מהערך הנומינלי (הערך הנקוב), אך הוא ישולם בכל מקרה – גם אם האינפלציה תהיה גבוהה יותר משיעור הריבית.

למי זה מתאים?

כמו שהבנו, להשקעה בקופת גמל להשקעה ופוליסת חיסכון יש יתרונות רבים – והם מתאימים לחוסכים המחפשים אפיקי השקעה סולידיים ונזילים. זה לא אומר שאפיקים אלה מתאימים לכולם: למרות שהם כוללים מסלולים סולידיים, חשוב לזכור שהם חשופים לתנודות ולשינויים בשוק ההון. מכאן שחשוב לבנות תיק השקעות מאוזן, הכולל מגוון נכסים פיננסים.

איך משקיעים באפיקים אלה?

ההשקעה בפוליסת חיסכון וקופת גמל להשקעה היא קלה ופשוטה, אך כדי להשקיע בחוכמה, חשוב להבין: מהם הצרכים שלכם? מהן המגמות הצפויות בשווקים? מהו השווי הכולל של תיק החיסכון וההשקעות שלכם ומהו התמהיל שלו? בהתאם לכך אפשר יהיה לקבל את ההחלטה הטובה ביותר בנוגע לכדאיות וסכום ההשקעה הרצוי. בנוסף, חשוב לבדוק מהן התשואות של האפיקים והמסלולים הרצויים לאורך זמן, ומהם דמי הניהול שנגבים.

כדי לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורכם חשוב לאסוף את כל הנתוני באמצעות פניה למתכנן הפיננסי שלכם.
המתכנן הפיננסי יאפשר לכם לראות את התמונה הגדולה, להתאים את דרכי הפעולה לצרכים שלכם ולמצות את יתרונות ההשקעה של כל אחד מהאפיקים שסקרנו במציאות תנודתית. באופן הזה תוכלו לבנות תיק השקעות מאוזן ולהשקיע את הכסף שלכם בראש שקט, בצורה שתסייע לשמור על ערך הכסף ואף להגדיל אותו לאורך זמן.

הסקירה כוללת תחזיות והערכות המהוות מידע צופה פני עתיד, כהגדרת מונח זה בחוק ניירות ערך, תשכ"ח-1968, אשר נשענות על נתונים הנמצאים בידי פרופיט למועד זה. התממשותן של תחזיות והערכות אלה אינה בשליטת פרופיט ומטבע הדברים הן עשויות שלא להתממש או להתממש באופן חלקי או שונה מכפי שיתואר בסיקרה. אין בתוכן משום תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס המותאם ללקוח או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה במוצרים פנסיוניים או פיננסים כלשהם, ואין בדברים משום הזמנה או הצעה לביצוע פעולות במוצרים פנסיוניים או פיננסים כלשהם. לעורך הסקירה – ו/או לפרופיט עשוי להיות עניין אישי בנושא הסקירה. אין באמור להוות התחייבות לתשואה, ואין במידע על תשואות שהושגו בעבר כדי להעיד על תשואות שתושגנה בעתיד. המידע המוצג הוא חומר מסייע בלבד, הנשען על אומדנים והערכות החברה שמטבע הדברים, אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מעודכנים וכן עלולות להתגלות סטיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. אין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בניירות ערך ו/או בנכסים הפיננסיים או הפנסיוניים המוזכרים בו.
אין באמור למצות ו/או להחליף את הוראות ההסדר התחיקתי. אין להעתיק ו/או להפיץ ו/או לשדר ו/או לפרסם את האמור, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מאת פרופיט.
העושה שימוש במידע עושה זאת על אחריותו בלבד.

נכתב ע״י:

אסף בנאי

אסף בנאי

מייסד ומנכ״ל משותף, פרופיט

לשיתוף המאמר:

כתבות נוספות

דילוג לתוכן